Aktualizacja Core Web Vitals
Wielkimi krokami nadciąga kolejna aktualizacja wyszukiwarki Google - Core Web Vitals. Z jej zakresem powinien zapoznać się szczegółowo każdy, kto ma na co dzień do czynienia z SEO. Czego dotyczy? Co się zmieni? Kiedy wejdzie w życie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Czego dotyczy aktualizacja Core Web Vitals?
Aktualizacja Core Web Vitals ma poprawić doświadczenia użytkowników związane z przeglądaniem witryn. Wprowadza przede wszystkim uwzględnienie we wskaźnikach rankingowych 3 zmiennych, będących sposobem oceniania szybkości działania stron internetowych. Aktualizacja ma jednak dotyczyć także Wiadomości Google, a właściwie funkcji karuzeli "Najważniejsze artykuły" oraz aplikacji mobilnej. Po aktualizacji karuzela ma uwzględniać wszystkie treści zgodne z regulaminem Google News. Niezależnie od wartości wskaźników Core Web Vitals osiąganych przez publikujące je strony. W aplikacji uwzględnione zostaną z kolei treści inne niż AMP (Accelerated Mobile Pages).
Wskaźniki Core Web Vitals to:
- LCP - Largest Contentful Paint - czas od rozpoczęcia ładowania strony do wczytania się największego elementu (optymalnie poniżej 2,5 sekundy)
- FID - First Input Delay - czas reakcji witryny na pierwszą akcję wykonaną przez użytkownika (musi być niższy niż 0,1 sekundy)
- CLS - Cumulative Layout Shift - czas występowania przesunięć elementów strony w trakcie ładowania (wymagane mniej niż 0,01 sekundy)
Kiedy Core Web Vitals zostanie wdrożona?
Pierwotnie aktualizacja Core Web Vitals miała zostać wdrożona już w maju 2020 roku, ze względu na pandemię została jednak odłożona. Co prawda jest już wprowadzana od maja 2021 roku, ale nadal jest jeszcze czas by się do niej przygotować. Google poinformował, że do końca sierpnia wskaźniki Core Web Vitals nie będą w pełni uwzględniane w dobieraniu wyników. Zmiany mają zachodzić stopniowo, jeśli jeszcze nie zdążyłeś więc przystosować do nich swojej strony, to jest to ostatni dzwonek.
Jak przygotować się do zmian?
Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia wartości poszczególnych wskaźników. Możesz to zrobić z pomocą Google PageSpeed Insights. Zajrzyj też do Google Search Console, by sprawdzić dostosowanie do urządzeń mobilnych. Te podstawowe narzędzia pozwolą Ci wskazać wszystkie błędy. Poprawy wymagają najczęściej optymalizacja kodu witryny, oraz grafik (ich rozmiaru i formatu). Strony są także często spowalniane niepotrzebne wtyczki.
Core Web Vitals to ważna aktualizacja, która najprawdopodobniej wyeliminuje z rankingu wiele niezoptymalizowanych i przeciążonych stron. Jeśli chcesz więc zachować swoje wyniki, to sprawdzenie wskaźników i przygotowanie się do niej jest absolutną koniecznością.